24 maja 2017 (środa) godz. 19.00 sala nad kinem Muza I piętro

Przed seansem filmu Yona spotkanie promocyjne: „Dybuk – Yona Wallach. Zbiór tekstów krytycznych i tłumaczeń wierszy” – Dybuk. Wokół poezji Yony Wallach,

 

Spotkane poświęcone książce „Dybuk – Yona Wallach. Zbiór tekstów krytycznych i tłumaczeń”. Publikacja jest zbiorem tłumaczeń tekstów krytycznych wokół poezji Yony Wallach – pierwszym, tak szerokim wydawnictwem dotyczącym tej nadal mało znanej w Polsce wybitnej poetki.

Autorami tekstów są: Magda Mozgawa, Anna Szewczuk, Paulina Gałka, Max Nałęcz
Tłumaczenia wierszy: Paweł Białowicz, Max Nałęcz

Partner: Fundacja Kultury Akademickiej

 

Na spotkanie WSTĘP WOLNY

 


 

24 maja 2017 (środa) godz. 20.00 Kino Muza

Yona | film

Reżyseria: Nir Bergman

Film przedstawia życie legendarnej poetki izraelskiej, Yony Wallach. 18-letnia Yona rzuca szkołę, aby stać się częścią sceny artystycznej Tel Awiwu. Zafascynowana nowoczesną poezją takich twórców, jak Yair Hurvitz czy Meir Wieseltier, musi skonfrontować swoje teksty i wyobrażenia z czytelnikami i uznanymi w tej dziedzinie sztuki kolegami. Sama zaś musi stawić czoła otaczającej jej niełatwej rzeczywistości.
Yona pokazuje zdominowany przez mężczyzn świat sztuki lat 60., nie tylko z perspektywy buntowniczej feministki, ale też z punktu widzenia wrażliwej dziewczyny, która, żeby stać się kobietą i pełnoprawną artystką, musi przejść przez szkołę życia. Otwarcie biseksualna, śmiało wyrażająca swoje poglądy, naruszająca przyjęte normy w poezji, Yona rzuca światu wyzwanie. Dziś uważana jest za jedną z najważniejszych artystek, która zmieniła oblicze poezji i stała się ikoną izraelskiej rewolucji seksualnej i feminizmu.

Organizacja i idea: Estrada Poznańska (Kino Muza)