23 maja 2017 (wtorek) godz. 19.00 Centrum Kultury ZAMEK. Sala Wielka

Od lewej Marta Ojrzyńska, Dominika Biernat_fot Klaudyna Schubert, wszystko o mojej matce

Wszystko o mojej matce | spektakl

Tomasz Śpiewak

Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

(spektakl z napisami w języku angielskim)

Premiera: 22 kwietnia 2016

Reżyseria: Michał Borczuch

Tekst i dramaturgia: Tomasz Śpiewak

Asystent reżysera: Agata Klepacz

Scenografia: Dorota Nawrot

Muzyka: Bartosz Dziadosz

Reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski

Multimedia: Michał Dobrucki

Występują: Dominika Biernat, Iwona Budner, Monika Niemczyk, Marta Ojrzyńska, Halina Rasiakówna, Ewelina Żak, Krzysztof Zarzecki

Głosu w spektaklu udzieliła Barbara Kinga Majewska.

Czas trwania: 2 godz. 10 min. / bez przerwy/

 

Po spektaklu spotkanie z  twórcami w Piwnicy pod Sceną. Prowadzenie Agata Siwiak.

 

Bilety:
normalny: 50 zł
ulgowy: 40 zł


Tytuł spektaklu nawiązuje do filmu Almodóvara, nie jest jednak jego teatralną adaptacją. To osobisty projekt Michała Borczucha i Krzysztofa Zarzeckiego inspirowany postaciami ich matek, które w roku 1986 i 1998 zmarły na raka. To przedstawienie dorosłych synów, półsierot, którzy mają do dyspozycji jedynie strzępy pamięci dziecka i nastolatka. Przy pomocy zaproszonych do projektu aktorek i realizatorów chcą opowiedzieć o niemożliwej (bo zdeformowanej przez pamięć) historii odchodzenia matki lub nawet fascynacji jej chorobą, a także odbiorem choroby w kontekście przemian społeczno-politycznych w Polsce pod koniec lat 80. i 90.


Wszystko o mojej matce, prawie wszystko o naszych matkach – czyli o nas samych. Hołd dla Pedro Almodóvara, najlepszego reżysera kobiet wyrażony przez utalentowanego inscenizatora i aktora opowiadającego o wszystkich kobietach, i tej jednej, najważniejszej. O ich matce. Najnowszy spektakl Michała Borczucha w Łaźni Nowej, jak często u Borczucha, zbudowany jest w dużym stopniu z intuicyjnych pasaży skojarzeniowych: z kina, literatury, plastyki, z wrażliwości własnej. (…) W spektaklu Borczucha nie ma ckliwych tonów, jest szczerość. Czasami zabawna, często brutalna. „Oczy matki wszystko widzące patrzą na urodziny / patrzą przez całe życie i patrzą po śmierci z tamtego świata“ – pisał Tadeusz Różewicz. We Wszystko o mojej matce w Łaźni zobaczyły miłość synów, których nie zdążyły dobrze poznać. I wzruszenie widzów. Za ból serca nie odpowiadam.

Łukasz Maciejewski


Spektakl rozgrywa się niespiesznie, bo i nie ma tu puent, do których należałoby się spieszyć. To wypowiedź osobista, prowadzona ze świadomością wszystkich ograniczeń i trudności, z jakimi trzeba się zmagać, przekładając ją na teatr.

Joanna Targoń


W Nowej Hucie powstał spektakl nieoczywisty i intrygujący. Minimalizm środków podkreśla ogrom poprzemysłowej przestrzeni Łaźni i wciągająca, chropawa scenografia Doroty Nawrot. W tekście Tomasza Śpiewaka nie ma łatwego sentymentalizmu. Nie ma też w zasadzie biografii – rozumianej jako próba uporządkowania historii czyjegoś życia. Zwyczajna kobieta – powtarzają Borczuch i Zarzecki.

Witold Mrozek


Nagrody:

  • Grand Prix podczas 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia.
  • Laureat konkursu Radia Kraków „Transfer 2016” – spektakl został uznany za najlepszy w sezonie 2016 i zaadaptowany do formy słuchowiska.
  • Nagroda Marka Radia Kraków (kwiecień 2016) dla najlepszego wydarzenia kulturalnego w mieście.