„Przechodnie” to tytuł piątej edycji Europejskich Spotkań Teatralnych BLISCY NIEZNAJOMI. Została ona pomyślana jako rewers edycji poprzedniej, w której obcowaliśmy z Herosami i Heroinami.

Tym razem towarzyszyliśmy bohaterom, którzy przeszli przez życie niezauważeni, pozornie nie dokonując niczego wielkiego, choć ich codzienne wybory miały wielka wagę dla nich i ich bliskich. Przechodniom, zwyczajnym ludziom w codziennym życiu czasem przytrafia się coś, co czyni ich życie niezwykłym. Niekiedy stają się świadkami historycznych wydarzeń, rzadziej wybrańcami losu, jeszcze rzadziej mogą mieć decydujący głos. A jednak stają się bohaterami dnia powszedniego. Są jak ziarnka piasku. Liczni, podobni do siebie z daleka, ujawniają swoją odmienność i niepowtarzalność dopiero z bliska. Pochyliliśmy się nad nimi, poświęciliśmy im swój czas, wysłuchaliśmy ich historii. Niejednokrotnie okazało się, że ich opowieści wydały się nam znajome. Przypomniały nam wybory przed którymi stawaliśmy, przywołały podjęte kiedyś decyzje. Te, z których jesteśmy dumni i te, o których chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć. W życiu, które przeżyliśmy, niczego już nie zmienimy. W teatrze możemy śledzić losy bohaterów bezkarnie. Przyjrzeliśmy się im wspólnie.

Autorem plakatu promującego piątą edycję Europejskich Spotkań Teatralnych jest Marcin Markowski. Plakat otrzymał następujące nagrody: indywidualna nagroda Istvana Orosza na 5. China International Poster Biennale, wyróżnienie honorowe na 13. Międzynarodowym Biennale Plakatu Teatralnego Rzeszów 2011. Plakat został również zaprezentowany w Museum of Modern Art -Toyama w Japonii na 10. International Poster Triennial.