22 maja 2017 (poniedziałek) godz. 19.00 Duża Scena

 

fot. kasia chmura WWW-4301, piłkarze

Piłkarze | spektakl

Krzysztof Szekalski

TR Warszawa

Premiera: 3 października 2016

Reżyseria: Małgorzata Wdowik

Tekst: Krzysztof Szekalski

Choreografia: Marta Ziółek

Reżyseria świateł, scenografia, kostiumy: Aleksandr Prowaliński

Współpraca dramaturgiczna: Joanna Ostrowska

Asystent reżyserki: Wiktor Bagiński

Występują: Wiktor Bagiński, Dobromir Dymecki, Kacper Wdowik

Czas trwania: 1 godz. / bez przerwy/

 

Po spektaklu spotkanie z  twórcami. Prowadzenie: Tomasz Kowalski.

 

Produkcja: Fundacja Teatru BOTO, TR Warszawa
Partnerzy: Bemowskie Centrum Kultury, Sopot Non-Fiction, Warszawa.doc
Projekt współfinansowany przez m. st. Warszawa

Bilety:

normalny: 50 zł
ulgowy: 40 zł


Mecz piłkarski w teatrze, teatr piłkarskiego boiska – spektakl Małgorzaty Wdowik to futbol, teatr i taniec w jednym. Na scenie dwaj piłkarze ligowi: Kacper Wdowik i Wiktor Bagiński wykonują choreografię, inspirowaną elementami gry piłkarskiej oraz gestami piłkarzy z boiska. Towarzyszy im aktor – Dobromir Dymecki – jako narrator i wewnętrzny głos niemych bohaterów. Tekst powstał na bazie wywiadów z młodymi piłkarzami z polskich klubów o ich doświadczeniach i pracy z ciałem. Co czuje ciało, poddane presji rynku i sportowej rywalizacji? Do czego może prowadzić przekraczanie granic własnej fizyczności? Dlaczego tak istotne w naszej kulturze jest powielanie wizerunku piłkarza i niedopuszczanie żadnych odstępstw od normy?


Reżyserka razem z dramaturżką wystawiają ciała piłkarzy na spojrzenia w naszej kulturze przypisane raczej kobietom; pokazują mężczyzn ostentacyjnie eksponujących się i uwodzących. Przy swoich intelektualnych i krytycznych ambicjach Piłkarze to atrakcyjne widowisko, niemal stand-up comedy.

Witold Mrozek


Radość, frustracja, czysty wykon, popisowe numery gwiazd piłki, które przeszły do historii, grepsy. Adrenalina, naprężone uda, kamienna twarz, skupienie. Piłkarze to mistrzowska kompozycja tych elementów wypreparowanych z boiska, ustawionych na czarnym tle sceny.

Paweł Soszyński


Nagroda:

Spektakl otrzymał główną nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 6. Forum Młodej Reżyserii organizowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie.